• 0a
  SaveSave
 • 0c
  SaveSave
 • sampziom
  SaveSave
 • 0g
  SaveSave
 • 0i
  SaveSave
 • a1
  Save
پرینت

آذربایجان شرقی میزبان سمپوزیوم بین المللی فولاد ایران

. ارسال شده در اخبار داخلی

نوزدهمین سمپوزیوم بین المللی فولاد و آهن ایران روزهای ۱۰ و ۱۱ اسفند ماه سال جاری در کلان شهر تبریز برگزار خواهد شد.
به گزارش تبریزمن،محوریت این سمپوزیوم تخصصی که ادوار گذشته آن در استان هایی همچون اصفهان، یزد، خوزستان، هرمزگان و غیره برگزار شده و امسال در آذربایجان شرقی برگزار خواهد گردید راهکارهای ایجاد تکنولوژی های نو در تولید و استفاده از فولادهای نسل نوین در صنعت کشور می باشد.

مسوول برگزاری این سمپوزیوم در جمع خبرنگاران رسانه های گروهی، جایگاه آذربایجان شرقی در حوزه فولاد ایران را بسیار برتر دانست و گفت:زیرا این استان با پتانسیل ها و توانمندی های صنعتی خود توانسته در حوزه ساخت و ساز گام های موثری بردارد.

کریم رحیمی با اشاره به اهمیت برگزاری این سمپوزیوم برای اولین بار در منطقه شمال غرب کشور از ۲ بخش ارایه مقالات و نمایشگاه جنبی این رویداد صنعتی ایران خبر داد و افزود:تعداد ۲۰۴ مقاله به دبیرخانه این کنگره ارسال شده و پس از بررسی آنها توسط اساتید و متخصصان دانشگاه های تبریز و اصفهان، تعداد ۵۰ مقاله در طی ۲ روز سمپوزیوم ارایه خواهد گردید که مقامات دولتی و بخش خصوصی نیز در محل سمپوزیوم حضور خواهند داشت.
photo 2016-12-29 13-25-55-800x562
وی همچنین از ثبت نام حدود ۱۸۴ شرکت داخلی و خارجی برای حضور در نمایشگاه جانبی سمپوزیوم سخن به میان آورد و اضافه کرد:حضور شرکت های فعال تولید کننده فولاد از کشورهای روسیه، آلمان، ترکیه، اتریش، چین و غیره قطعی شده است.
رحیمی تاکید کرد:آذربایجان شرقی در زمینه تولید فولاد جایگاه ممتازی در کشور دارد اما متاسفانه نقش آن در بازار فولاد ایران بسیار کم رنگ است که باید از طریق برگزاری چنین رویدادهای صنعتی، وضعیت موجود ارتقا و بهبود یابد زیرا هم اکنون استان های اصفهان، خوزستان و آذربایجان شرقی در تولید فولاد و آهن کشورمان جزو ۳ منطقه برتر هستند.

photo 2016-12-29 13-25-40-798x600
وی در پاسخ به سوال خبرنگار تبریزمن مبنی بر مقایسه وضعیت تولید فولاد ایران و کشورهای همسایه و نوع کیفیت آنها تصریح کرد:به عنوان مثال، کشور ترکیه در رده بندی جهانی تولید فولاد در رتبه ۷ و کشورمان در رتبه ۱۵ قرار دارد اما بیس فولاد آنها به اصطلاح قراضه است زیرا مواد معدنی ندارند، اما در بحث صادرات سالانه فولاد، ترکیه رقم ۳۵ هزار تن را به کشورهای جهان در دست دارد که ناشی از نوع تعاملات بین المللی است حال آنکه ایران حدود ۱۵ هزار تن را در سال انجام می دهد و مصرف ۲۰ هزار تنی داخل کشور دارد.

در ادامه این نشست خبری، وحید مهدی کیا دبیر اجرایی سمپوزیوم فولاد ایران تاکید کرد که در ۱۸ دوره قبل این سمپوزیوم، موضوع نوسازی تکنولوژی و بهره گیری از فولادهای نوین مورد غفلت واقع شده بود اما در نوزدهمین دوره این رویداد که اسفند ماه سال جاری در شهر تبریز برگزار خواهد گردید این اصل مهم مورد توجه قرار خواهد گرفت زیرا فولاد می تواند پس از نفت، نقش خود در حوزه درآمدهای اقتصادی را به خوبی ایفا نماید.